همانگونه که در وبلاگ مهندسان ویندوز هفت نوشته شده، قرار است نسخه RC ویندوز هفت (که آخرین نسخه آزمایشی قبل از ارائه برنامه اصلی است) 36 مورد تغییر در ظاهر و کارایی بخش های مختلف داشته باشد؛ که به نظر می رسد این سیستم عامل را بسیار دوست داشتنی تر از قبل می کند. احتمالا نیاز به یادآوری هم نیست که نسخه RC ویندوز هفت دوماه دیگر ارائه خواهد شد.

1. Aero Peek: با این قابلیت ویندوز هفت که تمامی پنجره های باز به جز پنجره ای که با موس بر روی آن قرار دارید شفاف دیده می شوند آشنایی دارید. خب، حالا با استفاده از کلید های Alt و Tab هم به همین صورت می توانید در بین پنجره های مختلف جابه جا شوید و پنجره نشان دار شده را به صورت کامل ببینید. واقعا که جذاب به نظر می رسد، با تکاپو و جابجایی موس کمتر می توانید به تعداد بیشتری پنجره نیم نگاهی بیاندازید و رد شوید، تا پنجره مورد نظرتان را پیدا کنید.

2. با استفاده از دکمه لوگوی ویندوز به همراه اعداد مختلف، نه تنها می توانید برنامه های وارد شده در نوار ابزار را ببینید، بلکه می توانید به تمامی برنامه هایی که در حال اجرا بر روی سیستم هستند هم نگاهی بیاندازید. حتی هنگامی که در اینترنت اکسپلورر هستید با استفاده از این کلید ها می توانید بین تب های مختلفی که باز کرده اید جابجا شوید. حال برای باز کردن برنامه هایی که میان بر آنها در نوار ابزار است، نیاز دارید که به همراه کلید لوگوی ویندوز و اعداد، کلید Shift را هم پایین نگه دارید.

 3. چند تغییر کوچک قابلیت های لمسی ویندوز 7 را تا حد زیادی بهبود بخشیده اند. حال برای تازه کاران، صفحه کلید و راست کلیک هم به صورت چند لمسی قابل استفاده اند. ایراد دیگر نسخه بتای ویندوز هفت این بود که در نوار وضعیت ان همانند ویندوز ویستا نمی توانستید بدانید که به اینترنت وصل هستید یا خیر. اما این مشکل برطرف شده و دوباره با همان آیکون های آشنای قدیمی سر و کار خواهید داشت.

 4. رابط کاربری ویندوز مدیا پلیر هم تا حد زیادی بهبود یافته است و آنگونه که مهندسان مایکروسافت می گویند، صفحه Now Playing کاملا تر و تمیز و شسته رفته شده است. همچنین امکانات شناسایی فایل ها و پشتیبانی امکان پخش از روی دوربین ها هم بهبود یافته است و به طور قابل ملاحظه ای دسترسی به تنظیمات پیشرفته و لیست پخش آن آسان تر شده است.

 مطمئنا این لیست بخشی جزئی -اما جذاب- از تغییرات نسخه جدید ویندوز هفت است. در صورتی که می خواهید با تمامی 36 تغییر بوجود آمده آشنا شوید، بهتر است سری به وبلاگ مهندسان ویندوز هفت بزنید.