در حال   حاضر روش های زیادی برای حفاظت از اطلاعات نوت بوک های ربوده شده مورد استفاده قرار میگیرد که اغلب آنها به صورت نرم افزاری و یا استفاده از کلمه رمز انحصاری برای  دارنده لپ تاپ است. تمام آنها وقتی موثر هستند که لپ تاپ شما در وضعیت خاموش سرقت بشود. اما اگر لپ تاپ شما در حالت روشن یا Hibernate در حالی که پسوردی روی آن تنظیم نشده به سرقت برود چه؟ آن وقت با اطلاعات مهم خودتان چه می کنید؟ بشنوید از راه حل جدید شرکت Lenovo برای حفاظت اطلاعات در زمان ربوده شدن نوت بوک هایش:

 سری ThinkPad Q1 که قرار است از اوایل سال 2009 به بازار عرضه شود مجهز به تکنولوژی Poenix می باشد. یکی از اهدافی که در این تکنولوژی دنبال می شود بلا استفاده شدن  اطلاعات یک لپ تاپ در زمانیست که توسط سارق ربوده می شود.

در این زمان صاحب اصلی لپ تاپ به کمک SMS از راه دور فرمان دستور غیر فعال شدن فایل ها و امکان استفاده از اطلاعات آنها را به لپ تاپ خود ارسال می کند. این بستر ارتباطی به صورت ارسال یک پیام کوتاه از طریق شبکه WWAN می باشد. به گفته طراحان , اشتراک به این سیستم از طریق تلفن همراه امکان پذیر خواهد بود. کافیست پیامی برای لپ تاپ خود بفرسیتید که" لپ تاپ عزیزم, متاسفانه ربوده شده ای!" و یا "خاموش باش و از نمایش اطلاعات خودداری کن. و یا هر پیغامی که قبلا برای لپ تاپ تعریف کرده اید.

تکنولوژی مذکور باعث می شود که به محض دریافت پیغامی از شبکه WWAN   امکان دسترسی به کلیه بخش ها را غیر ممکن ساخته و عملا یک لپ تاپ بلا استفاده را در اختیار سارق بیچاره خواهد گذاشت. جالب آنجاست که این تکنولوژی به گونه ایست که پس از دریافت پیغام شما , به صورت اتوماتیک پیام کوتاهی را به تلفن همراه شما ارسال میکند و می گوید" اطاعت شد!"

  Lenovo هزینه اشتراک به سیستم WWAN را برای مشترکین خود متقبل می شود و می توانید به صورت رایگان از این تکنولوژی برای حفاظت اطلاعات نوت بوک خود بهره مند شوید.

 البته اگر لپ تاپ شما از دسترس شبکه تلفن همراه خارج شود دیگر شانسی برای رساندن SMS به لپ تاپ تان نخواهید داشت.